“Kamudaki Şeflere 3600 Ek Gösterge Verilmeli” « MARAŞ HABERİN MERKEZİ

SON DAKİKA

Jandarma ekiplerinden Hız Kontrolü uygulaması!

3. SAYFA, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Jandarma ekiplerinden Emniyet Kemeri Uygulaması!

3. SAYFA, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Onikişubat Belediyesi’nin Yaz Yüzme Kursu tüm hızıyla devam ediyor.

3. SAYFA, GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, SPOR, YEREL HABERLER

“Kamudaki Şeflere 3600 Ek Gösterge Verilmeli”

Bu haber 28 Mayıs 2022 - 8:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kamu Şefleri Platformu İl Temsilcisi Davut KAYA, gündemde olan ve henüz sonuçlanmayan 3600 Ek göstergeye yönetici olan tüm kamudaki şeflerinde dahil edilmesinin gerektiğini belirtti.

Oluşturulan platform sayesinde çalışmalar ve görüşmeler yaptıklarını dile getiren KAYA; “Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız dört meslek gruplarında çalışanlara 3600 ek gösterge verileceğini belirtmiş ve Öğretmenlik Mesleki Kanunu çıkartılmış olupbu kanunla birlikte öğretmenlerin derecelerine göre ek göstergeleri yeniden belirlenerek birinci derecede ki öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmiştir. Bunun yanı sıra polis, hemşire ve imamlarada 3600 üzerinde verilmesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının oluşturduğu komisyon çalışmaya başlamıştır. Ancak belli meslek gruplarının yanında diğer yönetim kadrolarını da kapsayacak şekilde kapsamın genişletilmesi gerektiği ve diğer çalışanlarında ek göstergeye dahil edilmesi konusunda görüş birliğine varıldığından çalışmalar henüz sonuçlanmamıştır. Gerek yazılı basında gerekse görsel medyada zaman zaman yayımlanan taslaklara bakıldığında en az şube müdürü ve seviyesinde olan yöneticilere de 3600 Ek Gösterge verilmesi üzerinde çalışma yapıldığı görülmektedir.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ve diğer kurumların da görevde yükselme yönetmeliklerine bakıldığında Şeflerinde yönetici olduğu, Taşra Teşkilatı İl Kuruluşlarında ise; Vali, İl Müdürlüğü, Şube Müdürlüğü ve Şeflik olduğu görülmektedir. Buna rağmen yayımlanan taslaklarda diğer personel grubu içerisine alınarak, 3600 ek göstergeden mahrum edileceği endişesi yaşamaktayız.

Henüz sonuçlanmayan 3600 ek göstergeye Yönetici olan Tüm Kamudaki Şeflerinde dahil edilmesi için İller ve İlçelerde görev yapmakta olan Kamu Şeflerinin katılımıyla sosyal medya gruplarında “Kamu Şefleri Platformu” adı altında bir platform oluşturduk. Bu gruplar aracılığı ile taleplerimizi yetkililere ulaştırmaya çalışmaktayız. Ayrıca her ilde bir temsilci belirleyerek illerin de kendi arasında grup kurmasını sağlayarak ülke genelinde birlikteliği sağladık.

Kurulmuş olan bu platformda üst kurul oluşturulmuş, Üst Kurul Yöneticilerimizden Şadiye Hanım İle Güngör Bey, kamu şeflerinin taleplerini iletmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Ertuğrul Soysal ile yüz yüze görüşme yapılmış olup 3600 Ek göstergeye tüm şeflerin de dahil edilmesi talebi iletilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımıza, göstermiş olduğu ilgiden dolayı da teşekkür ediyoruz. Ayrıca ulusal televizyon kanalında haber yapılması sağlanmış, haftanın belli günlerinde sosyal medya kullanılarak toplantı ve etkinlikler yapılmış olup, yapılmaya da devam edilmektedir. Yapılan bu etkinliklerde yetkililer etiketlenerek sesimizi duyurmaya çalışmaktayız.

3600 EK GÖSTERGE NİÇİN BU KADAR ÖNEMLİDİR?

3.600 ek gösterge 5434 sayılı Kanun’a tabi personel açısından anlam ifade etmektedir. Yani 15.10.2008 tarihinden önce memur olanlar açısından önem arz etmektedir. 3600 ek gösterge eşik değerdir. Çünkü 3599 ek gösterge olması dahi istenen sonucu almaya yetmiyor. Ek gösterge 3600 olması halinde bir anlam ifade edecektir.

Konuyu daha net hale getirmek gerekirse, 5434 sayılı Kanun’un ek 70’inci maddesine göre; zam, tazminat ve ödenekler ile benzeri ödemeler toplamına karşılık gelmek üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi En Yüksek Devlet Memuru Aylığı (ek gösterge dâhil) brüt tutarının; Ek göstergesi 3600 (dahil)- 4800 (hariç) arasında olanlarda % 145’ine, -Ek göstergesi 2200 (dahil) -3600 (hariç) arasında olanlarda % 85’ine, -Diğerlerinde % 55’ine, tekabül eden miktarı emeklilik keseneğine ve kurum karşılığına tabi tutulmaktadır.

Bu maddeye göre, 3.000 ek göstergeli çalışan bir personelin emekli keseneğine esas tutarına yani 9500* 0,235445*% 85 = 1.901,21 TL ilave edilerek % 14 kesinti yapılırken emekli olan aynı personelin emekli maaşına esas unsurlarına bu tutar kadar ilave edilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.