Kahramanmaraş’ta Koruyucu ailelere Online Eğitim! « MARAŞ HABERİN MERKEZİ

SON DAKİKA

Jandarma ekiplerinden Hız Kontrolü uygulaması!

3. SAYFA, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Jandarma ekiplerinden Emniyet Kemeri Uygulaması!

3. SAYFA, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Onikişubat Belediyesi’nin Yaz Yüzme Kursu tüm hızıyla devam ediyor.

3. SAYFA, GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, SPOR, YEREL HABERLER

Kahramanmaraş’ta Koruyucu ailelere Online Eğitim!

Bu haber 22 Ocak 2021 - 11:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Tarafından Koruyucu Ailelere Birinci Kademe Koruyucu Aile Eğitimi Tamamlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından; koruyucu aile sisteminin başarısını artırmak amacıyla geliştirilen Koruyucu Aile 1. Kademe Eğitim Programının uygulanması ile aile yanında bakımın niteliğinin iyileştirilmesi, çocuk, koruyucu aile, biyolojik aile ve kurum açısından daha iyi sonuçlar elde edilmesi amaçlanmakta.

Kahramanmaraş’ ta 21 Koruyucu Ailenin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programında ailelere, temel bilgi ve becerileri kazandırılacağı toplam 11 eğitim modülünden oluşan eğitim programı çevrimiçi olarak uzaktan düzenlendi.

11.01.2021 tarihinde Vali Ömer Faruk COŞKUN’un da katılımıyla başlatılan eğitimler toplamda 8 gün devam etti. Eğitimlerin tamamlanmasıyla düzenlenen kapanışına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı BİLGİÇ katıldı.

“En Güzel Kurum Bakımı Koruyucu Aile Sistemi”

Vali Ömer Faruk COŞKUN açılış konuşmasında koruyucu ailelere yaptığı konuşmada; kuşkusuz her çocuk için en sağlıklı ortamın kendi biyolojik ailesinin yanı olduğunu ancak sosyal ve ekonomik zorluklarla zayıflayan ve dağılan ailelerimiz ya da zihinsel bedensel psikolojik sorunları nedeniyle aile bütünlüğünü sağlayamayan ailelerin, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamaz maalesef onlara bakamaz hale gelebildiğini, hangi gerekçe ile olursa olsun ailesinden ayrılarak kurum bakımına alınan çocuklara verilebilecek en iyi hizmet modelinin ise koruyucu aile hizmet modelinin olduğunu belirtti.

Vali Ömer Faruk COŞKUN konuşmasının devamında koruyucu ailelerin çok kutsal bir görev üstlendiklerini, eğitim vesilesiyle burada bulunan koruyucu ailelerimize teşekkür ettiğini, söz konusu eğitim programının başta yavrularımız ve koruyucu ailelerimiz olmak üzere İlimiz, Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Kahramanmaraş İller Arası Çocuk Yerleştirilmesinde İlk Sırada

Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı BİLGİÇ yaptığı konuşmada; 2021 yılının ilk koruyucu aile eğitim programını Kahramanmaraş İlinin yaptığını belirterek, koruyucu ailelerimize ve Müdürlüğümüze teşekkür ettiğini belirtmiştir. Sayın BİLGİÇ Ülkemiz genelinde koruyucu aile hizmeti hakkında bilgiler paylaşarak, İlimizin Nüfusa oranla koruyucu aile sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını, İl dışından çocuk yerleştirilen iller arasında ise ilimiz ilk sırada yer aldığını belirtmiştir. Eğitimin sonunda koruyucu ailelerimiz ile eğitim hakkında geri bildirimler alarak, koruyucu ailelerimizin sorularını yanıtladı.

Sevgi Dolu Bir Aile Ortamı

İl Müdürü Mutlu KAYA yaptığı konuşmada; koruyucu ailelerimizin şefkatli kucaklarını çocuklarımıza açtıklarını, koruyucu ailelerimizin şefkatleri ile çocuklarımıza sevgi dolu bir aile ortamı sunarak yapılacak tüm uzman yaklaşımlarından çok daha değerli bir özveride bulunduklarını belirterek koruyucu ailelerimize teşekkürlerini ifade etmişlerdir. Eğitim Hakkında bilgi veren KAYA; Temel bilgi ve becerileri kazandırılacağı toplam 11 modülden oluşan eğitim programının 11.01.2021 tarihinde başlayarak 19.01.2021 tarihinde sona erdiğini, eğitimin “Merhaba, Hazırım, Birlikteyiz, Bağlanma ve Gelişimi, Yaşam Düzeni, Beceri Kazanma , Travma ve İyileşme, Ergenlik, Bağımlılığı Anlama ve Yaklaşım, Sağlıklı Geçişler, Güçlenme ve Stresle Başa Çıkma” modülleri ile “Özel Gereksinimli Çocuklar için Koruyucu Aile Eğitimi (Farklı Gelişiyorum İletişim ve Davranış Yönetimi, Günlük Yaşam Becerilerinde Gelişimi Destekleme, Sağlık ve Güvenlik, Cinsel Gelişim ve İstismar, Toplumsal Kaynaklara Erişim) konularından oluştuğunu ifade etti.

İl Müdürü Kaya; revize edilen 1. Kademe koruyucu aile eğitim modülünü ailelere sunan ilk İl’ in Kahramanmaraş olduğunu belirtti.

Eğitim sonunda koruyucu ailelerimizle yapılan genel değerlendirmede ailelerimiz, Eğitim programından memnuniyetlerini dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.