İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİNDE 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ! « MARAŞ HABERİN MERKEZİ

SON DAKİKA

Kahramanmaraş’ta 19 Mayıs Coşkusu Fener Alayı ile Başladı.

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, SPOR, YEREL HABERLER

Büyükşehir’den 19 Mayıs’ta Gençlere İnternet Hediyesi.

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, EĞİTİM, GÜNDEM, SİYASET, TEKNOLOJİ, YEREL HABERLER

Büyükşehir Belediyesinde Üst Düzey Atama.

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, SİYASET, YEREL HABERLER

Büyükşehir’in Ahşap Boyama Atölyesi Yoğun İlgi Gördü.

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİNDE 15 TEMMUZ ETKİNLİĞİ!

Bu haber 14 Temmuz 2020 - 5:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

  • KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN, “İSLAM’A AYKIRI AKIMLAR VE FETÖ” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
  • İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. NURİ KAHVECİ:
  • “FETÖ’DE, İŞİD’DE BATI EMPERYALİZMİNE HİZMET ETMEKTEDİR. FETÖ BATI’YI SEVDİRMEK, İŞİD İSLAM’DAN NEFRET ETTİRMEYE ÇALIŞMAK SURETİYLE BATI EMPERYALİZMİNE HİZMET EDER”

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında “İslam’a Aykırı Akımlar ve FETÖ” konulu konferans düzenlendi.

Bahçelievler yerleşkesinde düzenlenen konferans saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında önlemler alınarak ve sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek gerçekleştirilen konferansta, İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci tarafından, tarihten günümüze, dini istismar ederek topluma zarar veren yapılar ve bunun en hain örneklerinden olan FETÖ hakkında bilgiler verildi.

Müslümanlığın ilk yıllarında, hatta Hazreti Peygamber hayattayken dahi İslam’a aykırı akımların ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Kahveci, bu yapıları geliştiren iki etken olduğunu belirtti. Bunlardan birincisinin dış kaynaklı olduğunu ve güçlenen, büyüyen İslam dinini zayıflatmayı amaçladığını ifade eden Kahveci, iç kaynaklı sebeplerin en önemlisinin ise, çıkarcı grup ve çevrelerce otorite ve güç devşirmek amacıyla yapıldığını kaydetti. Kahveci, şöyle konuştu:

“İslam tarihi boyunca bu tür oluşumlar hiç bitmemiştir ve din adı altında ortaya çıkan birçok yapı vardır. FETÖ de, geçmişte Gulam Ahmed, Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiği Haşhaşi hareketi ve İbni Sebe hareketinden çok farklı değildi. Bunlar önce kendilerini İslam’ı temsil ettikleri noktasında öne çıkarırlar. Mesela Gulam Ahmed hareketi, bu yüzden bize çok güzel örnek oluşturuyor. Önce kendilerine inandırıyorlar. Daha sonra da esas gayelerini uygulamaya geçiriyorlar. Gulam Ahmed ve FETÖ ile benzeri gruplarda Haçlılara karşı, Gayrimüslimlere karşı bir dik duruş sergilenmesinin doğru olmadığı savunulmaktadır. Nitekim hatırlayacaksınız FETÖ, kendi misyonunu papaya yazdığı mektup ile çok güzel dile getirmişti.”

Bu tür oluşumların gerçekte İslam’la bağdaşacak hiçbir yanının olmadığına işaret eden Kahveci, “Bu oluşumların hakikati ile gerçek anlamda İslam ile bir bağı var mıdır, yok mudur sorgulamamız gerekiyor. İslam’ın temel ibadeti namazdır. Namazın en önemli rüknü ayakta durmaktır. Biz önce kendimize, sonra neslimize, ayakta durmayı, hiçbir güçten destek almadan ayakta durabilmeyi, hem dini bilgilerle donanım açısından, hem de milli değerler açısından ayakta durmayı öğretmemiz gerekiyor” diye konuştu.

  • BU ÖRGÜTLER EMPERYALİZME HİZMET EDİYOR

Kahveci, FETÖ ve İŞİD gibi örgütlerin, iki farklı şekilde ancak temelde Batı Emperyalizmine hizmet eden yapılanmalar olduğuna dikkati çekti. FETÖ gibi örgütlerin Batı’yı şirin göstermeyi, İŞİD’in ise İslam’ı bir nefret dini gibi göstermeyi amaçladığını kaydeden Kahveci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Emperyalistlerin İslam dünyası üzerinde oynadıkları iki türlü oyun var. O oyunu aynı şekilde FETÖ ve benzeri örgütler oynuyor. O oyun nedir? Birincisi Batı emperyalizminin, kültürünün ve medeniyetinin ılımlı gösterilmesi. Değerli ve kıymetli sunulması, hoşgörülü olduğunun anlatılması. Yani Türk İslam dünyası içerisindeki insanların, o tarafa doğru bakış açısını değiştirmek ve ‘orası da aslında bize yabancı değil, uzak değildir’ düşüncesini zihinlere yerleştirmek. Bunu bir taraftan FETÖ ve benzeri örgütlerle sevimli gösterirken, diğer taraftan Batı emperyalizmi İŞİD gibi dehşet saçan örgütler aracılığıyla da İslam’ı bir nefret dini olarak sunmaya çalışırlar. Yani aslında her iki yapıda batı emperyalizmine hizmet etmektedir. Bir taraftan nefret ettiren bir yapı var. Bir taraftan şirin gösteren bir yapı var. Bir taraftan kaçırıyor, diğer taraftan kucağına düşürüyor.

Biz inanıyoruz ki Müslüman dünyanın da bir parçası olan bu millet, milli benliğini kaybetmediği sürece hiçbir kimse bu millet üzerinde bir hakimiyet kuramayacaktır. Bizi acıtabilirler, bizi sıkıntıya sokabilirler ama asla bir hakimiyet kuramayacaklar.”

            Konferansa Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Albay Emin Mehmet Terzioğlu, Kurmay Başkanı Albay Alptan Ulutaş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Tekinşen, İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Küçükönder, KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Saltalı, KSÜ Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Fatih Tiyek, akademisyenler ve idari personel katıldı. Konferansın ardından Rektör Özgül tarafından Kahveci’ye çiçek takdim edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.