Eğitim Bir Sen’den “Unvan Değişikliği Sınavı” açıklaması! « MARAŞ HABERİN MERKEZİ

SON DAKİKA

Başkan Güngör, TKB Kültürel Mirası Koruma Ödüllerini Sahipleriyle Buluşturdu.

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Onikişubat Belediyesi’nin Aile Eğitim Programı devam ediyor.

3. SAYFA, EĞİTİM, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Üniformalarını Giyen Minik İtfaiyeciler Görev Başına Geçti.

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Başkan Güngör, Kaymakam Çelikkaya’yı Ağırladı.

3. SAYFA, GÜNDEM, SİYASET, YEREL HABERLER

Eğitim Bir Sen’den “Unvan Değişikliği Sınavı” açıklaması!

Bu haber 26 Aralık 2019 - 6:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim Bir Sen Kahramanmaraş 2. Üniversite Şube Başkanı Prof. Dr. Hasan FURKAN imzası ile bir Basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi?

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI NİÇİN FİYASKOYLA SONUÇLANDI?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin temel problemi kurumsallaşamamasından dolayı, 27 yıllık üniversitede hep gelen gideni aratmıştır. Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 2 (Üniversite) Şubesi olarak yetkili sendikayız. Kanundan kaynaklanan hakkımızdan dolayı çalışanların problemlerini görüşmek üzere senede iki defa Üniversite yönetimi ile Kurum İdari Kurul Toplantısı (KİK) yapmaktayız.

Bu bağlamda üniversitenin mevcut yönetimi ile de 2018 yılı Mayıs ayında yaptığımız KİK toplantısında yıllardır idari personelin beklediği “Görevde Yükselme ve Unvan Değişliği Sınavı”nın ÖSYM tarafından yapılmasını karara bağlayıp bağıt altına aldık. Bu karara göre herhangi bir şaibeye mahal verilmeden Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı ÖSYM tarafından yapılacaktı.

Ama her ne oldu ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi yönetimi, altına imza attığı bu kararında ayak sürçmeye başladı. Şeffaf ve adil bir uygulama yerine önce birtakım kadrolarda hülle yoluna başvurdu, daha sonra da Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavını kadük ederek, sadece teknik personel için unvan değişikliği sınavı yapılacağını ve sınavı da imzaladığı kararına rağmen ÖSYM yerine kendilerinin yapacaklarını duyurdular.

Süreçle ilgili gerekli prosedürleri işletip, neye göre belirlediklerini de bilmediğimiz birtakım kadroları ilan ederek(!), sınavla ilgili takvimi belirleyip Personel Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan komisyonca, ön eleme yapıldı ve üniversitenin web sitesinde ilan ettiler.

 Sınav komisyonları oluşturuldu. Sınav soruları aylar öncesinden jürilerden alınarak komisyonda değerlendirildi. Kısaca Üniversite yönetimi tarafından, takvime bağlı olarak, süreci kesintisiz işletildi.

 Buraya kadar her şey normal gözüküyorken sonra her ne(ler) oldu ise oldu(!) idare sınavın yapılmasına saatler kala, ne olduğunu anlamakta ve anlamlandırmakta güçlük çektiğimiz “sınav takviminin sıkışıklığından dolayı” veciz gerekçe ile sınavı (iptal etti) belirsiz bir tarihe erteledi.

Şimdi bu sınav takvimini biz belirlemediğimize göre ve idarenin de “sınav takviminin sıkışıklığından dolayı” iptal gerekçesinden anlaşılıyor ki bu sınav takvimini idare de belirlememiş(!) O halde şunları sorabiliriz: Bu sınav takvimini kim belirledi? Üniversite gibi ciddi bir kurumda böyle bir sınavı kim ya da kimler eline yüzüne bulaştırdı?

Bu durum idareye karşı güven erozyonuna, çalışanlarda motivasyon düşüklüğüne, imtihana gireceklerde ise hayal kırıklığına sebep olmuştur.

Üniversitenin olmazsa olmaz emektarları olan idari personelin yıllarca hayalini kurduğu unvan değişikliği sınavı beceriksizlik yüzünden kelimenin tam manasıyla fiyaskoyla sonuçlandı.

İdarenin biz yaptık oldu tarzına aşina idik, fakat biz yapamadık olmadı hali yeni bir durum!  Acaba bunun tefsirini kim, hangi vizyonla nasıl yapabilir?

Makamları muazzam, dönerleri şahane olan yöneticilerimizin Üniversitenin emektarlarına karşı reva gördükleri bu durumu nasıl tevil edeceklerini sabırla bekliyoruz?

 Bu vesile ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi yönetimine basın aracılığıyla şu soruları sormak istiyoruz:

-Bu sınav perde arkasında hangi gerekçe ile iptal edildi?

-Sınavın yapılmasına saatler kala nasıl oldu da takvim sıkışıklığı ortaya çıktı?

– Sınava gireceğiz ümidiyle yarı yaşını bulmuş personelin aylarca bin bir meşakkatle gecesini gündüzüne katan emeklerine karşı, son anda sınavın iptal edilmesi çalışanların emeklerine bir saygısızlık değil mi?

– İnsanların aklıyla alay mı ediliyor? Gösterilen gerekçeye yönetim de inanıyor mu?

-Sınavın iptal edilmesinde, üzerinde karar kılmakta zorlanılan biri ya da birileri mi bulunmakta? Ahbap çavuş işi mi dönüyor? Tehdit mi var? Biz bilmiyoruz.

  Bu safhadan sonra gerekçe ne olursa olsun atılacak her adımın şaibeli olacağını düşünüyoruz. Eğer idarenin imzasının bir hükmü varsa imzalarına sahip çıkmalarını zat-ı alilerine şiddetle tavsiye ediyoruz.

Netice itibariyle Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavının Üniversite yönetimiyle 2018 yılında yaptığımız KİK Toplantısında karara bağlayıp imza altına aldığımız gibi ÖSYM tarafından yapılmasını istiyoruz. Aksi takdirde adaletli bir sınavın yapılacağına inanmıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.