İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ İLE EXPO 2023 PROTOKOLÜ « MARAŞ HABERİN MERKEZİ

SON DAKİKA

İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı yapıldı.

3. SAYFA, GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, YEREL HABERLER

Başkan Görgel: “Yeni Enerji Hamlemizi Hayata Geçiriyoruz”

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, SİYASET, TEKNOLOJİ, YEREL HABERLER

HAPİS CEZASI İLE ARANAN 2 ŞAHIS YAKALANDI

3. SAYFA, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Haydi Gençler, Spor Şenliği Sizleri Bekliyor!

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, SPOR, YEREL HABERLER

İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ İLE EXPO 2023 PROTOKOLÜ

Bu haber 20 Şubat 2021 - 6:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ VE ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ ARASINDA EXPO 2023 İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) ve Onikişubat Belediyesi arasında Expo 2023 Uluslararası Botanik Sergisi Organizasyonu işbirliği protokolü imzalandı.

KİÜ Rektörlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve KİÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül işbirliği protokolünü imzaladı. Protokolle birlikte, Onikişubat Belediyesi’nin girişimleri sonucu Kahramanmaraş’a kazandırılan Expo 2023’ün paydaşları arasına katılan KİÜ, düzenlenecek olan konferanslar, bilimsel etkinlikler ve Expo 2023’ün eğitici ve öğretici yönünü güçlendirecek faaliyetlere katkı sunacak.

Törende konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Expo 2023’ün Kahramanmaraş’ı bir üst lige çıkartabilecek ve kent adına sıçrama tahtası olacak önemli bir proje olduğunu belirtti. 60 ülkenin oybirliği ile Expo 2023’ün Kahramanmaraş’ta yapılmasının sağlandığını dile getiren Başkan Mahçiçek, şöyle konuştu:

“Gerçekten Expo, bir dünya projesi. Ama henüz bunu kendi memleketimizde, kamuoyumuzda tam olarak tanıtamadık. Ancak bundan sonraki süreçte, bu projenin önemini, Kahramanmaraş’a ne tür bir değer katacağını, üniversitelerimizle, sivil toplum örgütlerimizle beraber hem ulusal hem de uluslararası düzeyde anlatmaya, aktarmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi, uluslararası projeler artık sadece futbol turnuvalarından, olimpiyat müsabakalarından müteşekkil değil. Bunun dışında da çok ciddi projeler var. Hem de o turnuvalar gibi bir aylık bir süreyle sınırlı değil. 6,5 aylık çok ciddi sürelerle, bir kenti ve o ülkeyi dünyaya taşıyacak projeler var. Bunlardan bir tanesi de Expo.  İnşallah 193 gün süreyle bu projenin dünya gündemine taşınması için çalışacağız.”

Expo 2023’ün kentin tanıtım eksikliğinin ortadan kalkması açısından da büyük önem taşıdığını ifade eden Mahçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öyle bir proje ki bu, kentimizin çok büyük bir eksiği olan tanıtımına katkı sağlayacak. Kentin ekonomisine, turizmine değer katacak. Yatırımcıların gelip buradaki girişimcilerle işbirliği yapmasına, Kahramanmaraş’a yatırım yapmasına vesile olacak. Tabi bu Expo projesi sadece Onikişubat Belediyesi’nin çalışmaları ve katkısıyla bir yere varacak değil. Bunun yanında paydaşlarımıza, başta valiliğimiz olmak üzere, danışma heyetimizin ve Kahramanmaraş’taki üniversitelerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin, misyon üstleneceği bir proje. Bugün de İstiklal Üniversitemizle bu projeye katkı bağlamında bir protokol imzalıyoruz. Üniversitemiz hem ulusal hem de uluslararası düzeyde üniversitelerimizle bağlantı kuracak, bu sene ve Expo süresince bu projenin tanıtımı için, projenin gelişimi için konferanslar düzenleyecekler. Uluslararası yarışmalar düzenleyecekler, bu yarışmalara hem KSÜ hem de KİÜ destek verecek, jürilere hocalar görevlendirecekler. Bugün bu katkıları biraz daha somut bir biçime aktarmak için sayın rektörümüzle protokol imzalayacağız. Sayın rektörümüz gerçekten hem geçmişte hem de şimdi Kahramanmaraş’a emek veren, emeği olan değerli bir insan. Çok da ilgi gösteriyorlar projemize. Bu duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Birlikte çalışacak olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”

“EXPO 2023’ÜN DAHA VERİMLİ GEÇEBİLMESİ İÇİN BİZ DE KATKI SUNACAĞIZ”

KİÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül’de, Expo 2023’ün Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, Başkan Mahçiçek’e teşekkür etti. Üniversite olarak gereken katkıyı sağlamaya hazır olduklarını vurgulayan Özgül, şunları kaydetti:

“Bugün Kahramanmaraş açısından son derece önemli olan bir organizasyon için bir araya geldik. Bildiğiniz gibi, Hanefi Başkanımızın ve Onikişubat Belediyemizin girişimleri sonucu, Expo 2023 Uluslararası Botanik Sergisi Kahramanmaraş’ta düzenlenecek. Öncelikle bu organizasyonun Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek olmasından dolayı duyduğum memnuniyeti dile getirmek ve Hanefi Başkanın şahsında emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi üniversitemiz 2018 yılında kuruldu. Başta Sayın Bakanımız Mahir Ünal olmak üzere, milletvekillerimizin ve belediye başkanlarımızın destekleri ile üniversitemizi belirli bir noktaya taşıdık. İnşallah kampüs alanımızı belirleyip, yeni bölümler açmaya devam edeceğiz. Bu projede de İstiklal Üniversitesi olarak biz de, bu organizasyonun Kahramanmaraş için daha verimli geçebilmesi ve kentimizin tanıtımına daha fazla katkı sağlayabilmesi amacıyla Expo’nun bir paydaşı oluyoruz ve bundan sonraki süreçte düzenlenecek etkinliklere destek olacağız. Ben bir kez daha Expo 2023’ün Kahramanmaraş için hayırlı olmasını diliyor, Onikişubat Belediyesi ile olan bu birlikteliğimizin farklı alan ve projelerde de devam etmesini ümit ediyorum.”

KİÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Küçükönder ve Prof. Dr. Nuri Kahveci ile her iki kurum yöneticilerinin katıldığı toplantı, işbirliği protokolünün imzalanması ve soru-cevap bölümü ile son bulurken, KİÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, üniversiteye verdiği destekten dolayı Başkan Mahçiçek’e plaket takdim etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.