KORONOMETRE-2 « MARAŞ HABERİN MERKEZİ

SON DAKİKA

İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı yapıldı.

3. SAYFA, GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, YEREL HABERLER

Başkan Görgel: “Yeni Enerji Hamlemizi Hayata Geçiriyoruz”

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, SİYASET, TEKNOLOJİ, YEREL HABERLER

HAPİS CEZASI İLE ARANAN 2 ŞAHIS YAKALANDI

3. SAYFA, GÜNDEM, YEREL HABERLER

Haydi Gençler, Spor Şenliği Sizleri Bekliyor!

3. SAYFA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÜNDEM, SPOR, YEREL HABERLER

KORONOMETRE-2

Bu haber 06 Nisan 2020 - 12:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

    Dünya tarihinde etkileri itibariyle eşi benzeri az olan ve yine dünyayı kasıp kavuran salgın bir virüsle, ölümü ilklerimize kadar hissettiğimiz günlerdeyiz.

   Korona ile bozulan ezberlerimiz sonrası her şey “KORONOMETRE” ve “KORONOTEST” ile ölçülmeye ve test edilmeye devam ediyor. İnsanlar insanları, ülkeler ülkeleri ölçüyor biçiyor test ediyor, dolandırıyor!  Planlar programlar, hayaller,  sözler, çekler,  senetler,  askıya alındı.

    Hepimiz evimize kapandık, “kendim için istiyorsam namerdim” namesinin arkasına sığınan her ülke, her şahıs canının derdine düşmüş durumda.

“Kendisi için istemediğini kardeşi içinde istemedikçe…..” ilahi emri,  kıyametin provası korona nedeniyle askıya alınmış gibi.

   Her kriz döneminde olduğu gibi birçokları can derdinde iken bazılarının da et derdinde olduğuna da maalesef şahit olmaktayız. Fırsatçılar, stokçular, karaborsacılar vs.

   Dünyadaki tüm halklar ve ülkeler perişan olmuş durumda. En ilginç olanı da tüm dünyaya nizam veren zenginler ve süper güçler! Çaresizlik içindeler.

 Dünyadaki sekiz milyar insanı olumlu olumsuz etkileyen bu görünmez virüsün elbette olumlu tarafları da var. Birazda bazı olumlu yönlerinden bakalım ki moralimiz düzelsin ve bağışıklık sistemimiz güçlensin.

 KORONA’NIN GÜCÜ:

*Askıda ekmek, bakkal ve manavlarda borç defterleri kapatılması, ev ve işyeri kiralarının alınmıyor olması ile KARZ-I HASEN’in yaşatılıyor olması ümit verici.

*Zapt edilemeyenleri,  zaptiyesiz copsuz evine kapattı.

-Hız ve haz tutkunu, nerde akşam orda sabah diyen, aile’den bihaber insanlara, özellikle gençlere zaptiyesiz copsuz evlerinin yolunu öğretti.

*Şeytanları inlerine tıktı;

-Mübarek üç aylarında bereketiyle, Tüm kumarhaneler, kafeteryalar, pavyonlar ve fantezi evlerini kapattı.

–  Kayıp-kaçak evler ve kaçamak ilişkiler, park ve bahçelerdeki uygunsuz davranışlar bitti.-

 -Dünyadaki fhş turizmini durdurdu. Artık helal olmayan temaslar can korkusuyla bitti.i uyuşturucu, sigara satışları hem yasaklandı hem de satışlar düştü, (Kolonya üretimindeki alkol artışı hariç!)

-Amerika dâhil birçok ülkedeki kürtaj ameliyatlarının yasaklanmasıyla doğmamış bebeklerin katline son verildi.

*İşgal orduları kışlalarına çekildi;

-Dünyadaki tüm savaşlar doğal bir ateşkesle sona ermiş durumda.

-Karadaki işgal güçleri Okyanuslara çekildiler lakin orada da yakaladılar.

*Koca Koca ülkeler!  50 kuruşluk çar- çaput parçası maskelere el koyarak hırsızlıklarını tescillediler;

  -Almanya, İtalya, Tunus, Yunanistan, Kenya vb birçok ülke kendilerinin tıbbi malzemelerinin çalındığını iddia ederken, ABD, Fransa, İsrail, Çekya vb ülkeler hırsızlıkla suçlanıyorlardı. İstihbarat örgütleriyle bir eşkıyalık ve korsanlık yapılıyor, gemiler  ve uçaklara el konularak adeta maske savaşları başlıyordu.

 *ABD çaresiz, AB Hasta;

-Bir asır önce Osmanlıya hasta adam muamelesi yapanlar şimdi kendileri komada can çekişiyor.

-Dünyanın süper gücü! Görünmeyen mikroba boyun eğerek, sivrisineğe mağlup olan Firavununun yolunda olduğunu gösteriyordu.

 – ABD ile Çin arasındaki Çin setti! Yıkıldı. Çin’den 20 kargo uçak dolusu tıbbi malzeme alan ABD, konu can olunca ticaret savaşını bir çırpıda bitiriverdi.

 -ABD‘de dünyaca ünlü Newsweek haber dergisi Hz. Muhammed’in salgın hastalıkla ve temizlikle ilgili hadislerini manşetine taşıyarak; “Duanın gücü tek başına bu salgını bitirmeye yeter mi. İslam Peygamberi Hz. Muhammed bile bunun aksini düşünüyor” diyor ve Korona tedbirleri karşısında en önemli tedbirin hijyen olduğunu, bir salgın hastalık karşısında kimin karantina önerdiğini biliyormusunuz, 1300 yıl önce Hz. Muhammed (sav);

  “ Bir yerde veba salgını duyarsanız oraya girmeyiniz, sizin bulunduğunuz yerden çıkarsa oradan çıkmayınız “

“Bulaşıcı hastalığı olanlar sağlıklı olanlardan uzak tutulmalıdır”,

 “Temizlik imanın yarısıdır”,

“Uyandığınız zaman, yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkayınız”,

“Tedavi olun. Allah yaşlılık dışında dermansız bir hastalık yaratmamıştır”,

“Hz. Muhammed bir gün, devesini bağlamayan ve Allaha tevekkül ettiğini söyleyen bedeviye şöyle söylemiştir; Deveni bağla Allah’a tevekkül et”.

Hadislerini ve öğütlerini okuyucularıyla paylaşarak bizim yüzyıllardır yapamadığımız tebliği yapıyordu.

*AB Dağılıyor, NATO çatırdıyor;

-Salgın karşısında sağlık sistemi çöken İtalya’ya yardım etmeyen AB’ye kızan Eski Başbakan Matteo, AB’yi “Yılanlar ve Çakallar Mağarası” olarak nitelendiriyor, “Önce virüsü yeneceğiz, sonra dönüp AB’yi düşüneceğiz gerekirse teşekkür etmeden ayrılacağız” diyordu.

-Bazı İtalyan yetkililer,  makamlarından AB bayraklarını indiriyordu.

 -AB’den yardım alamayan İtalya, Nato’nun azılı düşmanı Rusya’dan tıbbi ve askeri yardım alarak yeni bir dönemin başladığını gösteriyordu.

Dünyada ve özellikle batıda bunlar olup biterken, umarız Türkiye bu süreçte AB ve NATO’nun koltuk değneği olmaz!

– Endülüs’te asırlar sonra ezan sesi, İtalya balkonlarındaki ezan sesleri, Ronaldo’nun karantina süresinde Kuran-ı Kerim okuması, Amerikalı sanatçının Ayet el Kürsü okuması,  güzel gelişmeler olarak ortaya çıkıyordu.

  Özetle; Hepimizin ürktüğü, odaları bile ayıran korona aslın da o kadarda vahşi değildir. Sadece ona dokunan yanar, uslu oturmayanı yakar.

Sahip olursan eline, ağzına, burnuna,

Bulaşmaz hiç bir zaman sana KORONA.

Sahip olmaz isen ayağına, koluna, yoluna,

Komalara, tabutlara koyar seni KORONA.   

                        Rahat durur dokunmazsan ona buna,

                        İlişemez hiç bir zaman sana KORONA.

                        Edeplidir aslında yanaşmazsan sen ona,

                        Günah gibidir yaklaşmaz sana KORONA

  Sonuç olarak; “Korona Edeplidir. Siz Ona Bulaşmazsanız,  O Size Bulaşmıyor. Tıpkı Günahlar Gibi”. Onun İçin Evde Kal Kahramanmaraş’ım,  Evde Kal Türkiye’m Diyoruz.  

***

                                                                                   Selahattin SAYGINER

SELAHATTİN SAYGINERseverselahattin@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.